Esa světové žurnalistiky školila v Praze začínající novináře v programu Journey

Jak natočit špičkovou reportáž, která by měla ambici proniknout do prestižních stanic a listů typu CNN či The New Yorker? Co vše musí splňovat, aby obstála v silné konkurenci? To a mnohem více se učili studenti žurnalistiky a čerství absolventi z osmi zemí světa, kteří se v uplynulých dnech zúčastnili programu Journey: Journalism Bootcamp.

Intenzivní kurz vysoké žurnalistiky Journey, jejž už pošesté pořádala nadace Bakala Foundation, každoročně přivádí do české metropole novinářské špičky ze světových médií a agentur jako je CNN, The New Yorker, Reuters, Bloomberg a dalších. Letos studentům žurnalistiky přednášeli například držitel Pulitzerovy ceny Adam Entous (The New Yorker), Evan Perez (CNN) nebo Jessica Bruder z Columbia Journalism School, autorka knižní předlohy k oscarovému filmu Země nomádů (Nomadland). České přednášející zastupoval novinář Tomáš Etzler.

Pro studenty byl připraven nabitý program, který byl kombinací přednášek, praktických workshopů či simulace práce v redakci, ale i přípravy reportáže z terénu, na niž studenti následně získali zpětnou vazbu od zkušených lektorů. Jak si s tímto úkolem poradil jeden z týmů, objasňovali jeho dva členové: Nemanja Vidić ze Srbska a Denislava Zlatanova z Bulharska.