TZ: Journey – Soutěž pro mladé novináře z osmi zemí světa zná svého vítěze!

Stáhnout zprávu jako

Nejlepší práci v soutěži pro mladé novináře z osmi zemí světa podle poroty vytvořila Stephanii Strauss z USA. Hodnotitelé u ní ocenili výběr tématu i způsob jeho zpracování. Stephanie se ve své videoreportáži nazvané „Ignoring me“ zabývala přístupem škol v ČR k dyslek tickým dětem. Za své prvenství získala plně hrazenou stáž v rádiu Svobodná Evropa v Praze.

Na vítěznou reportáž se můžete podívat ZDE: http://bit.ly/1Hc4g8r

Obecným námětem pro zpracování žurnalistického soutěžního pr ojektu bylo téma „Moc obyčejného člověka: Organizací ke změně.“ Konkrétní téma i způsob jeho zpracování si v rámci něj studenti mohli vybrat dle vlastní úvahy. Hodnoticí komisi se nakonec sešly jak psané, tak audio či video reportáže na široké spektrum sociálních témat od LGBT přes otázky spojené s migrační krizí až p o oblast vzdělávání. Soutěž byla určena pouze účastníkům letní žurnalistické školy „Journey: journalism boot camp“, kterou organizuje Bakala Foundation ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických v České republice.

V tvůrčím procesu byli studentům nápomocní mentoři – zkušení pedagogové a novináři, kteří jim průběžně poskytovali zpětnou vazbu. Všechny soutěžní práce byly posléze zhodnoceny nezávislou porotou ve složení: Ray Castillo, rada pro tiskové a kulturní záležitosti Velvyslanectví US A v ČR, Alexander Lukashuk, ředitel běloruské sekce Rádia Svobodná Evropa a Michael Kahn, korespondent agentury Reuters pro Balkán a střední Evropu. Vítězku soutěže nyní čeká plně hrazená šestitýdenní stáž v r ádiu Svobodná Evropa v Praze.

„ Zajíma vá témata i preciznost a nápaditost v jejich zpracování porotu letošního ročníku soutěže velmi mile překvapila. Výběru vítězné předcházela dlouhá debata . Vítězka porotu zaujala především tématem, o kterém se v české společnosti příliš nemluví , “ uvedl ředitel Bakala Foundation Václav Pecha.

Journey je dvoutýdenní intenzivní kurz novinářských dovedností pro studenty žurnalistiky z osmi zemí světa. Kromě pětice českých studentů se programu zúčastnili také nadějní novináři z Bu lharska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, USA a Ukrajiny. Pracovním jazykem programu byla angličtina.

K účasti na projektu bylo vybráno 20 z 247 přihlášených studentů . Zúčastnili se d esetidenní série seminářů pod vedením expertů z novinářské praxe, včetně dvou držitelů Pulitzerových cen, Charlese Ornsteina a Jesseho Eisingera. Účastníci pracovali s online databázemi, redakčními systémy, zabývali se verifikací fotografií a multimediálního obsahu, učili se jak vést správně rozhovor a jak pracovat s tzv. w histleblowery jako zdrojem informací. Součástí programu bylo i třídenní praktické cvičení v terénu pod vedením zkušených editorů agentury Reuters.