Soutěž pro studenty architektury. Vítěze čeká stáž ve studiu Zaha Hadid Architects v Londýně.

Download article as

V pátek 1. dubna 2016 začíná druhý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship určené pro studenty závěrečných ročníků architektonických oborů českých vysokých škol. Na vítěze soutěže čeká tříměsíční stáž v Zaha Hadid Architects, jednom z nejprestižnějších architektonických studií světa, které vlastní Zaha Hadidová, proslulá britská architektka iráckého původu. Ta jako první žena na světě získala nejvýznamnější ocenění pro žijícího architekta – Pritzkerovu cenu a časopisem Time byla zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

„Pracovat pro Zaha Hadid Architects je snem každého začínajícího architekta,“ komentuje spolupráci s londýnským studiem ředitel Bakala Foundation Václav Pecha a dodává: „Jsem rád, že i letos se nám podařilo navázat spolupráci s jedním z nejzajímavějších architektonických studií světa.“

Soutěž Kaplický Internship je další z aktivit, prostřednictvím kterých Zdeněk a Michaela Bakalovi podporují rozvoj moderního umění, designu a architektury. Vítěz prvního ročníku, Ondřej Michálek, se v těchto dnech vrací z tříměsíční stáže v londýnském studiu Eva Jiricna Architects (foto Ondřej Michálek v ateliéru Eva Jiricna Architects v příloze). Ondřej Michálek v prvním ročníků soutěže zvítězil s prací, ve které se inspiroval růstem podhoubí a dalších živých organismů a využil jej pro tvorbu základního souboru pravidel. Následně zkoumal územní důsledky aplikace těchto pravidel v jednom momentu a lokalitě jako „pavilonu růstu“.

Soutěžní práce v podobě ideových studií je možné odevzdávat až do konce června. Téma není stanoveno, a soutěžící tak nejsou vázáni jeho výběrem. Soutěž se vyhlašuje jako neanonymní a dvoukolová. Vítěz bude vyhlášen v polovině září. Program pořádá Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum London. Partnerem projektu je Nadační fond Kaplicky Centre. Více informací o soutěži najdete na našich webových stránkách: http://www.bakalafoundation.org/Kaplicky_Internship.html

Manželé Bakalovi jsou dlouholetými partnery centra moderního umění DOX a od roku 2014 také jedinečného světového Design Museum v Londýně. To před 27 lety založil britský designér Sir Terence Conran s cílem podpořit mladé talentované designéry. Současné expozice budou v červnu uzavřeny a postupně se přesunou do budovy bývalého Institutu Commonwealthu v Kensingtonu v západním Londýně, která nyní prochází rekonstrukcí. Součástí muzea bude i Bakala Auditorium pro 200 osob. Díky respektu manželů Bakalových k dílu Jana Kaplického a s ohledem na jejich osobní přátelství nyní probíhá jednání o expozici vybraných děl tohoto významného českého vizionáře v nové budově muzea. Muzeum bude otevřeno na podzim letošního roku.