Avízo: Špička světového designu Deyan Sudjic opět v Praze

Download article as

Jedna z nejvýraznějších postav britského designu a architektury DeyanSudjic opět navštíví Česko. Ředitel Design Musea v Londýně přijede na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre, aby společně s Evou Jiřičnou vybrali nejlepší práci architektonické soutěže KaplickyInternship. Autor vítězné práce pojede na tříměsíční stáž do londýnského studia Evy Jiřičné.

„Sudjic byl v České republice již několikrát ase svými vystoupeními vždy sklidil velký úspěch nejen u architektů a designérů, ale i u široké veřejnosti.Při příležitosti jeho návštěvy jsme chtěli umožnit zájemcům další setkání s tímto nesmírně zajímavým člověkem,“ komentuje Sudjicův program ředitel Bakala Foundation Václav Pecha.

Sudjic vystoupí ve čtvrtek 8. října od 17,30 v Centru současného umění DOX. Po přednášce na téma Architektura a design v politickém kontextu bude následovat diskuse.

Vítěz studentské soutěže KaplickyInternship bude vyhlášen po skončení přednášky. V průběhu večera bude navíc pokřtěn kalendář Top Design TheFurniture Jana Kaplického, který obsahuje fotografie a reálné reprodukce skic architektových prací realizovaných v oblasti nábytkového designu.
Přednáška i následná diskuse budou vedeny v anglickém jazyce, překlad nebude zajištěn. Vstup je po registraci zdarma, počet míst je však omezen, registrujte se co nejdříve.

RSVP: akce@bakalafoundation.org
Pro více informací kontaktujte, prosím, Marii Wichterlovou: wichterlova@bakalafoundation.org, tel: 601 593 949

 

DeyanSudjic

DeyanSudjic je od roku 2006 ředitelem londýnského Design Musea, pedagog, kritik a autor řady publikací, držitel Řádu britského impéria.

V roce 1999 byl ředitelem programu „Glasgow UK City ofArchitecture“ a v roce 2002 řídil festival „VeniceBienaleofArchitecture“. Působil v architektonických magazínech „Blueprint“ a „Domus“ a jako kritik designu a architektury v týdeníku „TheObserver“. Byl děkanem katedry umění, designu a architektury na Kingston University, vyučoval na RoyalCollegeof Art. V roce 2004 převzal od Royal Society ofArts ocenění za svou činnost v oboru designu a bylo mu uděleno čestné členství v RoyalInstituteofBritishArchitects. Je členem „CommissionforArchitectureoftheBuiltEnvironment“, poradního orgánu vlády Spojeného království v oblasti architektury, městského rozvoje a veřejných prostor.

Deyan je autorem a spoluautorem řady úspěšných titulů nejen o architektuře a architektech, mimo jiné „TheEdificeComplex“ (Penguin, 2006) nebo „TheLanguageofThings“ (Penguin, 2008). Jeho poslední titul „B isforBauhaus“ (Penguin, 2014) vyjde v češtině pod názvem „B jako Bauhaus“ (Kniha Zlín, 2015).

KaplickyInternship

Kaplický Internship je program, který poskytuje čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce stáží v jednom z prestižních londýnských studií, v letošním roce ve studiu Eva JiricnaArchitects.

Účastník stáže je vybírán prostřednictvím tříkolové neanonymní soutěže architektonických prací na volné téma, které se mohou zájemci o stáž zúčastnit během posledního ročníku svého studia. Vítěz této soutěže pak od organizátorů získává zpáteční letenku Praha-Londýn, kapesné na dobu trvání stáže a samotnou stáž. Přesné termíny zahájení a ukončení stáže jsou domlouvány individuálně v závislosti na možnostech uchazeče a studia.

Program je organizován Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museum. Partnerem projektu je Nadační fond KAPLICKY CENTRE.