Pomáháme studentům mířícím na prestižní světové univerzity

Scholarship

Již šestým rokem nabízíme prostřednictvím programu SCHOLARSHIP talentovaným studentům finanční podporu, kterou potřebují ke splnění svých studijních snů. Stipendia jsou určena středoškolským studentům, kteří ve svých studiích chtějí pokračovat za hranicemi Česka. Rovněž finančně podporujeme stávající vysokoškolské studenty, hledající prvotřídní program v oboru, kterému se již nějakou dobu věnují a vědí, jak taková studia co nejlépe zúročit.

Program SCHOLARSHIP je vždy vyhlašován v průběhu ledna, kdy jsou také zveřejněna témata esejí pro daný rok a zpřístupněn online systém přihlášek. Uzávěrka přihlášek bývá stanovena na konec května. Ústní pohovory jsou obvykle v polovině září.

Naši studenti

Naši stipendisté (ročník 2010, 2011, 2012, 2013, 2014) studovali a studují na prestižních univerzitách především v USA a Velké Británii. Dosahují vynikajících úspěchů a pomáhají potřebným. Setkáváme se s nimi při Bakala Scholars a Alumni meetings. Mají své blogy a najdete je na Facebooku.

Blogy

Nikol Mládková

Problematika potratů je jedním z tradičně polarizujících témat americké politky.
Celý článek

Novinky

 • Journey - Soutěž pro mladé novináře z osmi zemí světa zná svého vítěze!

  Nejlepší práci v soutěži pro mladé novináře z osmi zemí světa podle poroty vytvořila Stephanii Strauss z USA. Hodnotitelé u ní ocenili výběr tématui způsob jeho zpracování. Stephanie se ve své videoreportáži nazvané „Ignoring me“ zabývala přístupem škol v ČR k dyslektickým dětem. Za své prvenství získala plně hrazenou stáž v rádiu Svobodná Evropa v Praze. Stephanii gratulujeme!!! Více informací najdete TADY, na vítěznou reportáž se můžete podívat ZDE.

 • Nabídka stáže pro student(k)y či absolvent(k)y žurnalistiky

  Baví vás psát texty? Chcete nahlédnout do fungování významné české nadace? Přijmeme do svého týmu stážistu nebo stážistku, který/á nám pomůže s tvorbou, kompletací a editací textů a psaním článků. Během dvouměsíční stáže budete mít možnost podílet se i na přípravě kurzu pro studenty mediálních oborů Achillova data IV. Minimální požadovaný rozsah práce je 15 hodin týdně. V případě zájmu nám do 2. listopadu 2015 pošlete na email bakalafoundation@bakalafoundation.org životopis, krátký motivační dopis, ukázku publikovaných textů a informaci, kolik nám týdně můžete nabídnout svého času. Těšíme se na vás!

 • Historicky prvním držitelem Kaplický Internship se stal Ondřej Michálek

  Bakala Foundation ve spolupráci s Nadačním fondem KAPLICKY CENTRE a londýnským Design Museum vyhlásila vítěze prvního ročníku studentské architektonické soutěže Kaplický Internship. Držitelem odborného ocenění se stal Ondřej Michálek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.Gratulujeme!! Více informací najdete zde.

 • Špička světového designu Deyan Sudjic opět v Praze

  POZVÁNKA KE STAŽENÍ ZDE Deyan Sudjic vystoupí ve čtvrtek 8. října od 17,30 v Centru současného umění DOX. Po přednášce na téma Architektura a design v politickém kontextu bude následovat diskuse. Přednáška i následná diskuse budou vedeny v anglickém jazyce, překlad nebude zajištěn. Vstup je po registraci zdarma, počet míst je však omezen, registrujte se co nejdříve. RSVP: akce@bakalafoundation.org Jedna z nejvýraznějších postav britského designu a architektury Deyan Sudjic opět navštíví Česko. Ředitel Design Musea v Londýně přijede na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre, aby společně s Evou Jiřičnou vybrali nejlepší práci architektonické soutěže Kaplicky Internship. Autor vítězné práce pojede na tříměsíční stáž do londýnského studia Evy Jiřičné. „Sudjic byl v České republice již několikrát a se svými vystoupeními vždy sklidil velký úspěch nejen u architektů a designérů, ale i u široké veřejnosti. Při příležitosti jeho návštěvy jsme chtěli umožnit zájemcům další setkání s tímto nesmírně zajímavým člověkem,“ komentuje Sudjicův program ředitel Bakala Foundation Václav Pecha. Vítěz studentské soutěže Kaplicky Internship bude vyhlášen po skončení přednášky. V průběhu večera bude navíc pokřtěn kalendář Top Design The Furniture Jana Kaplického, který obsahuje fotografie a reálné reprodukce skic architektových prací realizovaných v oblasti nábytkového designu.  

 • 25. 9. 2015 TZ Dalších 13 stipendistů bude díky Bakala Foundation studovat na prestižních zahraničních univerzitách

  Bakala Foundation rozdělila letošní stipendia pro mladé talenty, kteří chtějí studovat na některé z prestižních zahraničních univerzit. Stipendia uděluje nadace v rámci programu SCHOLARSHIP již šestým rokem. I letos byl o stipendia mezi studenty silný zájem. Z celkem 238 zájemců bylo vybráno k pohovorům před hodnotící komisi odborníků z různých oborů 22 z nich. Nejlepších 13 studentů se mohlo na konci pohovorů radovat z udělení stipendia, které jim finančně ulehčí studium na prestižních zahraničních univerzitách. Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 • Fotogalerie ze slavnostního večera - udílení stipendií Bakala Foundation

  Na fotografie ze slavnostního večera během nějž byla udělena stipendia se můžete podívat ZDE

 • Fotogalerie stipendisté Bakala Foundation 2015

  Na fotografie a stručné profily našich stipendistů se můžete podívat zde.

 • Víme, kdo získá v roce 2015 stipendium

  Máme přesně 100 stipendistů! Mezi Bakala Scholars vítáme těchto 13 nových studentů - na podium byli voláni v pořadí - Adam Lalák, Jolana Venenyová, Jiří Etrych, Alžběta Roeselová, Zbyněk Loebl, Lucie Fořtová, Jiří Kučera, Karolína Křelinová, Tomáš Jakab, Josefína Weinerová, Radim Lacina, Jakub Drápal, Matěj Jungwirth. Všem jim moc gratulujeme. Těm, kterým se to letos nepodařilo, držíme palce a doufáme, že se nevzdají svých snů. Děkujeme porotě za úžasné, ale velmi náročné dva výběrové dny. Děkujeme též celému týmu Forum Karlín za skvělou práci a samozřejmě manželům Bakalovým, bez nichž by to celé nebylo vůbec možné uskutečnit.

 • Kaplicky Internship - finalisté

  Soutěž pro studenty architektury "Kaplicky Internship" má za sebou dvě výběrová kola, první v rámci samotných fakult a kateder architektury a stavitelství a druhé pod vedením odborné komise ve složení Prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek; Prof. akad. arch. Jindřich Smetana; Prof. Ing. arch. Alois Nový CSc a Prof. Ing. arch. Ladislav Lábus Hon. FAIA. Do závěrečného výběrového kola postupují tito čtyři finalisté:
  Barbora Havrlová, ČVUT
  Markéta Míčová, VUT
  Ondřej Michálek, UMPRUM
  Aleš Valášek, TUL Všem účastníkům soutěže děkujeme a finalistům gratulujeme k postupu!
  Absolutní vítěz bude vyhlášen během slavnostního večera 8. října 2015 v DOX Centru moderního umění.

 • Rady k pohovorům od těch, kteří si je zažili na vlastní kůži

  Pokud jste se dostal/a k pohovorům ve výběrovém řízení Bakala Foundation, gratulujeme! Chcete-li vědět, jaké pohovory jsou a co od nich očekávat, náš stipendista Šimon Podhajský sesbíral svoje postřehy a postřehy ostatních stipendistů z uplynulých let. Přečíst si je můžete ZDE.

 • Výsledky prvního kola - program SCHOLARSHIP

  Milí uchazeči o stipendia v rámci programu SCHOLARSHIP 2015. Výsledky prvního kola byly rozeslány. Výběrová komise složená z odborníků napříč různými obory pečlivě zvažovala každou jednotlivou přihlášku a po dlouhých diskusích vybrala k pohovorům 22 studentů. Konkurence byla letos obrovská, převážná většina posuzovaných žádostí byla velice kvalitních. Všem, kteří postoupili, z celého srdce gratulujeme a těšíme se na ně 17. a 18. září v Praze. Těm, kterým se to letos nepodařilo, držíme palce v cestě za jejich snem, nevzdávejte se! O stipendium se u nás můžete opět ucházet i v následujícím roce. Pokud budete potřebovat radu, kdykoli se na nás obraťte. Prosíme však o trpělivost, dotazů k výběrovému řízení nám nyní chodí obrovské množství a vyřizujeme je postupně.

 • Bakala Foundation ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze pořádají kurz pro studenty žurnalistiky z osmi zemí světa

  V pražské Gröbeho vile probíhá od 10. do 18. srpna 2015 projekt „Journey: journalism boot camp“, dvoutýdenní intenzivní kurz novinářských dovedností pro studenty žurnalistiky z osmi zemí světa. Kromě pětice českých studentů se programu zúčastní nadějní také novináři z Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, USA a Ukrajiny. K účasti na projektu bylo vybráno 20 studentů z 247 přihlášených.Zúčastní se desetidenní série seminářů pod vedením expertů z novinářské praxe, včetně dvou držitelů Pulitzerových cen, Charlese Ornsteina a Jesseho Eisingera. Více informací naleznete zde.

 • SCHOLARSHIP - Informace pro uchazeče

  Milí uchazeči o stipendia v rámci programu SCHOLARSHIP, postupně zodpovídáme vaše individuální dotazy, kterých je opravdu velké množství. Omlouváme se za prodlevy a doplňujeme zde odpovědi na nejčastěji kladené otázky: Hodnoticí komise nyní vybírá z 238 přihlášek ty nejlepší. Do druhého kola, které se uskuteční 17. a 18. září 2015 v pražském Foru Karlín, postoupí zhruba každý desátý. Informace o tom, zda pokračujete do druhého kola /k ústním pohovorům/ se dozvíte emailem mezi 10. a 15. srpnem 2015.

 • SCHOLARSHIP

  Do stipendijního programu SCHOLARSHIP 2015 se přihlásilo 238 zájemců o studium v zahraničí. K ústním pohovorům, které budou 17. a 18. září 2015, postoupí maximálně 30 z nich. Držíme palce!

 • Journey: journalism boot camp

  We are proud to announce the names of this year's "Journey: journalism boot camp" participants. Congratulations to all of you and see you soon in Prague!
  (listed by surname, in alphabetical order)
  Nastasa Brindusa Ioana, Romania
  Larisa Cristea, Romania
  Halyna Dashkevych, Ukraine
  Marta Franchuk, Ukraine
  Petar Georgiev, Bulgaria
  Olga German, Ukraine
  Jakub Hein, Czech Republic
  Abigail Holtzman, USA
  Gergana Ivanova, Bulgaria
  Neli Ivanova, Bulgaria
  Kristína Janščová, Slovakia
  Nikola Kricnerová, Czech Republic
  Jakub Mejer, Poland
  Huong Minh Nguyen, Czech Republic
  Magdalena Skrzypek, Poland
  Stephanie Strauss, USA
  Melinda Szekeres, Hungary
  Lucie Teplá, Czech Republic
  Olga Velichko, Ukraine
  Monika Zavřelová, Czech Republic

 • Journey: journalism boot camp

  Over 200 applications for the "Journey: journalism boot camp" received!

 • Journey: journalism boot camp UPDATE! The deadline for application has been moved to May 5

  Journey: journalism boot camp UPDATE! The deadline for application has been moved to May 5! Please make sure to fill out and send your online application before midnight, CET.

 • Bakala Foundation a Design Museum London vyhlašují soutěž pro studenty architektury. Vítěz pojede do Londýna

  Nadace The Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum London vyhlašují 1. ročník architektonické studentské soutěže Kaplický Internship. Vítěz bude mít možnost absolvovat tříměsíční stáž v jednom z předních architektonických studií ve Velké Británii. „Chceme nejmladší generaci architektů zprostředkovat zajímavou pracovní zkušenost i potřebné kontakty. Autora letošního nejlepšího návrhu posíláme na zkušenou do londýnského studia Evy Jiřičné,“ uvádí ředitel Bakala Foundation Václav Pecha. „Smyslem soutěže je i připomínka díla Jana Kaplického, který by se v těchto dnech dožil 78 let,“ dodává ředitel nadace.  

 • Novinky v programu Journey

  Přečtěte si kdo povede účastníky kurzu Journey. Taková příležitost se nemusí opakovat.

 • 6. ročník programu SCHOLARSHIP je otevřen

  Jste talentovaní a chcete studovat v zahraničí? Bakala Foundation již po šesté vyhlašuje atraktivní stipendijní program SCHOLARSHIP, který každoročně umožňuje vybraným talentovaným studentům zamířit na nejprestižnější světové univerzity. Více informací nejen o programu SCHOLARSHIP si můžete přečíst v nejnovějším Newsletteru.