Pomáháme studentům mířícím na prestižní světové univerzity

Scholarship

Již šestým rokem nabízíme prostřednictvím programu SCHOLARSHIP talentovaným studentům finanční podporu, kterou potřebují ke splnění svých studijních snů. Stipendia jsou určena středoškolským studentům, kteří ve svých studiích chtějí pokračovat za hranicemi Česka. Rovněž finančně podporujeme stávající vysokoškolské studenty, hledající prvotřídní program v oboru, kterému se již nějakou dobu věnují a vědí, jak taková studia co nejlépe zúročit.

Program SCHOLARSHIP je vždy vyhlašován v průběhu ledna, kdy jsou také zveřejněna témata esejí pro daný rok a zpřístupněn online systém přihlášek. Uzávěrka přihlášek bývá stanovena na konec května. Ústní pohovory jsou obvykle v polovině září.

Naši studenti

Naši stipendisté (ročník 2010, 2011, 2012, 2013, 2014) studovali a studují na prestižních univerzitách především v USA a Velké Británii. Dosahují vynikajících úspěchů a pomáhají potřebným. Setkáváme se s nimi při Bakala Scholars a Alumni meetings. Mají své blogy a najdete je na Facebooku.

Blogy

Nikol Mládková

Uprchlíci riskující svůj život při cestě do Evropy byli označeni v britském tisku za "šváby", a na českých diskuzních fórech jim byla přisouzena substantiva ještě mnohem horší.
Celý článek

Novinky

 • SCHOLARSHIP - Informace pro uchazeče

  Milí uchazeči o stipendia v rámci programu SCHOLARSHIP, postupně zodpovídáme vaše individuální dotazy, kterých je opravdu velké množství. Omlouváme se za prodlevy a doplňujeme zde odpovědi na nejčastěji kladené otázky: Hodnoticí komise nyní vybírá z 238 přihlášek ty nejlepší. Do druhého kola, které se uskuteční 17. a 18. září 2015 v pražském Foru Karlín, postoupí zhruba každý desátý. Informace o tom, zda pokračujete do druhého kola /k ústním pohovorům/ se dozvíte emailem mezi 10. a 15. srpnem 2015.

 • SCHOLARSHIP

  Do stipendijního programu SCHOLARSHIP 2015 se přihlásilo 238 zájemců o studium v zahraničí. K ústním pohovorům, které budou 17. a 18. září 2015, postoupí maximálně 30 z nich. Držíme palce!

 • Journey: journalism boot camp

  We are proud to announce the names of this year's "Journey: journalism boot camp" participants. Congratulations to all of you and see you soon in Prague!
  (listed by surname, in alphabetical order)
  Nastasa Brindusa Ioana, Romania
  Larisa Cristea, Romania
  Halyna Dashkevych, Ukraine
  Marta Franchuk, Ukraine
  Petar Georgiev, Bulgaria
  Olga German, Ukraine
  Jakub Hein, Czech Republic
  Abigail Holtzman, USA
  Gergana Ivanova, Bulgaria
  Neli Ivanova, Bulgaria
  Kristína Janščová, Slovakia
  Nikola Kricnerová, Czech Republic
  Jakub Mejer, Poland
  Huong Minh Nguyen, Czech Republic
  Magdalena Skrzypek, Poland
  Stephanie Strauss, USA
  Melinda Szekeres, Hungary
  Lucie Teplá, Czech Republic
  Olga Velichko, Ukraine
  Monika Zavřelová, Czech Republic

 • Journey: journalism boot camp

  Over 200 applications for the "Journey: journalism boot camp" received!

 • Journey: journalism boot camp UPDATE! The deadline for application has been moved to May 5

  Journey: journalism boot camp UPDATE! The deadline for application has been moved to May 5! Please make sure to fill out and send your online application before midnight, CET.

 • Bakala Foundation a Design Museum London vyhlašují soutěž pro studenty architektury. Vítěz pojede do Londýna

  Nadace The Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum London vyhlašují 1. ročník architektonické studentské soutěže Kaplický Internship. Vítěz bude mít možnost absolvovat tříměsíční stáž v jednom z předních architektonických studií ve Velké Británii. „Chceme nejmladší generaci architektů zprostředkovat zajímavou pracovní zkušenost i potřebné kontakty. Autora letošního nejlepšího návrhu posíláme na zkušenou do londýnského studia Evy Jiřičné,“ uvádí ředitel Bakala Foundation Václav Pecha. „Smyslem soutěže je i připomínka díla Jana Kaplického, který by se v těchto dnech dožil 78 let,“ dodává ředitel nadace.  

 • Novinky v programu Journey

  Přečtěte si kdo povede účastníky kurzu Journey. Taková příležitost se nemusí opakovat.

 • 6. ročník programu SCHOLARSHIP je otevřen

  Jste talentovaní a chcete studovat v zahraničí? Bakala Foundation již po šesté vyhlašuje atraktivní stipendijní program SCHOLARSHIP, který každoročně umožňuje vybraným talentovaným studentům zamířit na nejprestižnější světové univerzity. Více informací nejen o programu SCHOLARSHIP si můžete přečíst v nejnovějším Newsletteru.

 • Novým prezidentem Bakala Scholars je Nikita Poljakov

  Stipendsté naší Nadace si zvolili za svého prezidenta Nikitu Poljakova. Ten bude prostředníkem mezi Nadací a jejími stipendisty, kterých je už 87. Zvolen byl v elektronickém hlasování. Profil Nikity, pracujícího v HN, začíná: "Sedm let života v Rusku, téměř dvě dekády v České republice, čtyři roky ve Velké Británii..." více na našich stránkách.

 • Naši stipendisté se opět sešli v Praze

  V pondělí 5.ledna odpoledne proběhlo 3. setkání Bakala Scholars. V panelové diskusi si vyměnili své názory na vzdělání Tania le Moigne (Google), Tomáš Zahradník (www.prostredoskolaky.cz), Jiří Růžička (ředitel Gymnázia Jana Keplera) a Miloš Čermák (ihned.cz). O diskusi informovaly třeba Hospodářské noviny.

 • Novoročenka

  naší Nadace

 • Naši stipendisté nadělují

  Ve čtvrtek 18. prosince mezi 9 a 14 hodinou uspořádají naši stipendisté dobrovolnickou akci s názvem “Zvídavá nadílka”. Ve vile Grébovka na Praze 2 zábavnou formou seznámí žáky a studenty (ideálně ve věku 10-16 let) s perličkami a zajímavostmi ze svých oborů. Představí třeba, jak se mezi sebou dorozumívají šimpanzi, jak vzniká vesmírná raketa či jak se žije dětem v africké Angole. Akce je zdarma, zájemci (učitelé či rodiče dětí) se mohou přihlásit na kristyna.borsodi@nadacezb.cz.

 • Byli jsme na CIS University Tour

  Nadační studijní poradkyně Kristyna Borsodi (úplně vlevo) zodpovídala na studentském veletrhu CIS dotazy učitelů, rodičů i zástupců univerzit směřující k programu SCHOLARSHIP.
  Zájem byl i o zprostředkování kontaktů na Bakala Scholars.

 • Známe 15 studentů, kteří letos uspěli v programu SCHOLARSHIP

  Držitelé letošních stipendií Nadace Zdeňka Bakaly jsou: Jiří Hron z Dolní Cerekve, Aranka Hrušková, Libuše Jánská a Jiří Jelínek z Prahy, Benedikt Peťko z Babic nad Svitavou, Adam Přáda z Ostrova, Tereza Růžičková z Třebíče, Jennifer Za Nzambi z Chrudimi, Tomáš Kačo z Nového Jičína, Pavel Mráz z Prahy, Nikita Poljakov a Jana Smutná z Prahy, Marek Svoboda ze Slušovic, Johana Typoltová a Kryštof Vosátka z Prahy. Byli vyhlášeni v sobotu večer ve Foru Karlín.

 • Hvězdy prozáří Karlín

  Na probíhajících pohovorech Nadace Zdeňka Bakaly se představují studenti, z nichž hodnotící komise vybere ty nejlepší. Ti získají v sobotu 6.9. večer stipendium na svá zahraniční studia. 

 • Pohovory 5. a 6. září

  Nejúspěšnějších 30 studentů, uchazečů o letošní SCHOLARSHIP, postoupilo k pohovorům. Proběhnou v Praze, před hodnotící komisí složenou z významných osobností.

 • Máme rekordní počet uchazečů

  270 studentů letos usiluje o stipendium v programu SCHOLARSHIP. Z nich približne 25 nejlepších pozveme k pohovorům. Ty budou 5. a 6. září v Praze.

 • Uzávěrka programu SCHOLARSHIP se blíží

  Chcete studovat v zahraničí a sháníte na to peníze? Do 31. května nám pošlete přihlášku, na ty nejlepší uchazeče čeká naše stipendium.

 • Byli jsme partnery akce Město na kole

  Stánek s informacemi o Nadaci Zdeňka Bakaly jste mohli najít i na pražské akci Město na kole 12. a 13.4.

 • Zúčastnili jsme se veletrhu amerických univerzit

  Jako tradičně jste nás mohli kontaktovat i na veletrhu amerických univerzit v Praze 9. ledna. Naše studijní poradkyně Kristyna Borsodi je druhá z leva.