Pomáháme studentům mířícím na prestižní světové univerzity

Scholarship

Již šestým rokem nabízíme prostřednictvím programu SCHOLARSHIP talentovaným studentům finanční podporu, kterou potřebují ke splnění svých studijních snů. Stipendia jsou určena středoškolským studentům, kteří ve svých studiích chtějí pokračovat za hranicemi Česka. Rovněž finančně podporujeme stávající vysokoškolské studenty, hledající prvotřídní program v oboru, kterému se již nějakou dobu věnují a vědí, jak taková studia co nejlépe zúročit.

Program SCHOLARSHIP je vždy vyhlašován v průběhu ledna, kdy jsou také zveřejněna témata esejí pro daný rok a zpřístupněn online systém přihlášek. Uzávěrka přihlášek bývá stanovena na konec května. Ústní pohovory jsou obvykle v polovině září.

Naši studenti

Naši stipendisté (ročník 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015) studovali a studují na prestižních univerzitách především v USA a Velké Británii. Dosahují vynikajících úspěchů a pomáhají potřebným. Setkáváme se s nimi při Bakala Scholars a Alumni meetings. Mají své blogy a najdete je na Facebooku.

Blogy

Nikol Mládková

Problematika potratů je jedním z tradičně polarizujících témat americké politky.
Celý článek

Novinky

 • Headhunter Jan Bubeník: Harvard, nebo práva v Plzni?

  Nenechte si ujít další zajímavou akci v ‪#‎BakalaFoundationStudentHub‬. Naším hostem bude headhunter Jan Bubenik, zakladatel a vedoucí personálně-poradenské společnosti Bubenik Partners. Přemýšlíte, zda je pro vaši profesní budoucnost lepší usilovat o prestižní zahraniční vzdělání, nebo naopak zvolit program na některé z místních univerzit? Přináší zahraniční diplom komparativní výhodu na trhu práce? Jaký je z pohledu zaměstnavatele vhodný poměr mezi vzděláním a pracovní zkušeností? V úterý 26.4. se dozvíte odpovědi na tyto i mnohé další otázky. Přednášku bude moderovat Václav Pecha, ředitel Bakala Foundation. Prosím, registrujte se ZDE, těšíme se na vás.

 • 60 min s Petrem Winklerem o duševním zdraví

  Zajímá vás, proč jsou duševní zdraví a nemoc nejen zdravotní, ale také významné sociální fenomény? Případně jak společenský kontext ovlivňuje chápání, průběh a léčbu duševních onemocnění? A naopak jak duševní zdraví ovlivňuje společnost jako celek a představuje pro ni zdroj štěstí, prosperity a celkové pohody? ‪#‎BakalaFoundationStudentHub‬ si vás dovoluje pozvat na debatu s Petrem Winklerem, vedoucím Výzkumného programu sociální psychiatrie v Národním ústavu duševního zdraví a zároveň stipendistou Bakala Foundation. Těšíme se na vaši návštěvu v úterý 19. dubna od 17 hodin! Registrujte se zde.

 • Ve Spojených státech ve čtvrtek 31. března zemřela nejslavnější světová architektka Zaha Hadidová

  Ve Spojených státech ve čtvrtek 31. března zemřela slavná světová architektka Zaha Hadidová. Smutná zpráva o jejím úmrtí obletěla svět přesně v okamžiku, kdy byl vyhlášen druhý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship.

 • Soutěž pro studenty architektury. Vítěze čeká stáž ve studiu Zaha Hadid Architects v Londýně.

  V pátek 1. dubna 2016 začíná druhý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship určené pro studenty závěrečných ročníků architektonických oborů českých vysokých škol. Na vítěze soutěže čeká tříměsíční stáž v Zaha Hadid Architects, jednom z nejprestižnějších architektonických studií světa, které vlastní Zaha Hadidová, proslulá britská architektka iráckého původu. Ta jako první žena na světě získala nejvýznamnější ocenění pro žijícího architekta - Pritzkerovu cenu a časopisem Time byla zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Více informací najdete zde.

 • Informační přednáška k programu Scholarship 2016

  Naše studijní poradkyně Kristýna Borsodi a prezident Bakala Scholars Ján Michalčák budou v pondělí 4. dubna od 17 hodin v ‪#‎BakalaFoundationStudentHub‬ opět odpovídat na všechny vaše dotazy. Přednáška je určená primárně zájemcům o program Scholarship 2016 a je nutné se na ni registrovat, kapacita je omezená. Moc se na vás těšíme.

 • Informační leták k programu Scholarship 2016

  7. ročníku atraktivního stipendijního programu, který podporuje mladé talentované uchazeče o ucelené studium bakalářských a magisterských oborů na prestižních zahraničních univerzitách je stále otevřen. Přihlášky lze podávat do 31. května 2016. Leták ke stažení najdete tady.

 • Journey: Journalism Bootcamp

  Od 7. března 2016 je možné podávat online přihlášky do desetidenního intenzivního kurzu žurnalistiky. Letošní letní kurz se bude konat v Praze od 6. do 16. srpna. Kurz je otevřen pro studenty žurnalistiky z Bulharska, ČR, Německa, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny, USA a Velké Británie. Více informací najdete ZDE.

 • Tomáš Kačo se probojoval mezi nejlepší pianisty na Berklee

  Talentovaný klavírista Tomáš Kačo studuje s přispěním Bakala Foundation na Berklee obor, ktery se nazyva Contemporary Writing and Production. Je to obor, který se zaměřuje na skladbu, aranžování a hudební produkci. "Učí nás, jak skládat hudbu do reklam, pro kapelu, vokály, bigband ci symfonický orchestr. A pak vše, co si složíme, či zaranžujeme musíme také sami natočit, ve studiích v Berklee, které jsou fantasticky vybavené. Nicméně, jednou za rok má CWP obor koncert nejlepších skladeb. Přihlásil jsem svou skladbu a byl jsem vybrán, aby se moje skladba hrála na koncertě v největším sále Berklee!! Je to velká pocta, zařadit se mezi nejlepší skladatele a aranžéry Berklee", píše na své facebookové stránce.

 • Jakub Drápal získal cenu rektora pro nejlepší absolventy

  Nášeho stipendistu Jakuba Drápala včera ocenil rektor UK Tomáš Zima. Prestižní Cenu prof. JUDr. Karla Engliše pro nejlepší absolventy společenskovědních oborů udílenou za mimořádné studijní výsledky za něj převzal otec prof. Aleš Drápal. Jakub Drápal vystudoval práva na UK, nyní studuje na univerzitě v Cambridge magisterský program Kriminologický výzkum. on.fb.me/1TKWcig

 • Přednáška pro zájemce o stipendium Bakala Foundation

  Manažerka programu Scholarship a studijní poradkyně Kristýna Borsodi a prezident Bakala Scholars Ján Michalčák budou v úterý 16. února 2016 od 17 do 19 hodin ve Student Hub Bakala Foundation odpovídat na dotazy týkající se programu Scholarship. Zajímají vás počty a profily úspěšných žadatelů z minulých let? Nevíte, kdy o stipendium žádat? Máte dotazy k online přihlášce a způsobu jejího vyplňování? Počet míst je omezen, prosím, potvrďte účast.

 • Do kurzu Achillova data IV bylo přijato 6 studentských týmů

  Do tříměsíčního kurzu Achillova data IV byly přijaty tyto týmy: DDJ News (Praha) – Martin Jindřich, Valentýna Drtinová, Barbora Denigerová, mentor Jaroslav Spurný. Dreamteam (Praha) – Ondřej Patrovský, Nikola Potměšilová, Josefína Šumová, mentor Vojtěch Blažek. InvestiGATE (Praha) – Karolína Zikešová, Nikola Páleníčková, Eliška Mainclová, Mahulena Kopecká, mentorka Magdalena Sodomková. Křepelky (Praha) – Vojtěch Povejšil, Jakub Švejkovský, Šimon Dušek, Josef Mačí, mentor Ondřej Kundra. Tým Ostrava (Ostrava) – Marta Vodičková, Jana Klusová, Bára Urbanovská, Andreas Papadopulos, mentorka Jana Ustohalová. Twin Peaks (Praha) – Daniela Brodcová, Soňa Kalaninová, Darja Stomatová, Jana Václavíková, mentor Tomáš Němeček. Gratulujeme!

 • Jak se připravit na pracovní pohovor?

  Zajímá vás, jak se připravit na pracovní pohovor, co všechno vás při tom čeká a nemine? Chcete se dozvědět více o tom, jaká jsou očekávání dnešních zaměstnavatelů, na co si dát pozor a co vše je spojené s úspěšným pohovorem? Bakala Foundation Student Hub si dovoluje vás pozvat na seminář s Mgr. Petrou Slabou, HR ředitelkou v BM Management se zodpovědností za nastavení a implementaci HR strategie v rámci společností patřících do BMM Group.Ve čtvrtek 11. února od 17 do 19 hodin. Prosíme, potvrďte účast ZDE.

 • 60 minut s Jiřím Schneiderem o kariéře v diplomatických službách

  Zvažujete diplomatickou dráhu a zajímá vás, jak vypadá práce na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, jaké jsou radosti i úskalí diplomatické práce, případně jaké jsou vhodné předpoklady kandidátů na diplomatické posty? Bakala Foundation Student Hub si dovoluje vás pozvat na debatu s Ing. Jiřím Schneiderem, bývalým 1. náměstkem ministra zahraničních věcí a současným ředitelem Aspen Institute Prague. Ve čtvrtek 28. 1. 2016 od 17 do 19 hod. Prosíme, potvrďte účast ZDE.

 • Bakala Foundation otevřela 7. ročník programu Scholarship. Máme pro vás i další novinky.

  Dnešním dnem počínaje je možné podávat přihlášky do atraktivního stipendijního programu, který podporuje mladé talentované uchazeče o ucelené studium bakalářských a magisterských oborů na prestižních zahraničních univerzitách. Máme pro vás i další novinky. Stipendisté si zvolili nového prezidenta. Studenti žurnalistiky se můžou hlásit do kurzu Achillova data IV. Otevřeli jsme v našich kancelářích v Polské ulici Student Hub - poradenské centrum pro zájemce o studium v zahraničí. Vše se dočtete v lednovém newsletteru.

 • How do you get noticed in your job search?

  Bakala Foundation has the pleasure to invite you to a talk with Pepper de Callier, one of the most respected authorities on leadership in Europe, who has devoted his career to understanding, counseling, and coaching leaders globally. In his lecture, Mr. de Callier will explain the importance of doing more than what is expected from you in your job search and the role of initiative, creativity, hard work and leadership in pursuing your career goals. Tuesday, January 12, 2016 from 5:00 to 7:00 PM. https://bfh4.eventbrite.com

 • Workshop Studium humanitních věd ve Velké Británii

  Jitka Štollová stipendistka Bakala Foundation a doktorandka na Trinity College, University of Cambridge si v úterý 5. ledna 2016 v našem Studen Hub povídala se zájemci o studium humanitních věd ve Velké Británii. Jitka hovořila například o kolejním systému na Oxbridge, o struktuře výuky, podpůrném systému pro studenty a o úskalích náročného studia. V neposlední řadě se snažila vyvrátit mýtus, že University of Oxford je je univerzita, kde je vhodnější studovat humanitní obory a University of Cambridge ty přírodovědné.

 • The 4th Annual Bakala Foundation Scholars and Alumni Meeting

  Přes padesát stipendistů a stipendistek Bakala Foundation se první pondělí roku 2016 sešlo ve vile Grébovka na pravidelném výročním srazu. Během odpoledne je čekal nabitý program, během nějž se mohli zúčastnit přednášky Jana Vevery na téma "Burnout syndrome, acute and chronic stress and mechanisms to tackle them" či panelové diskuse s Pepperem de Callierem, Josefem Musilem, Petrem Svobodou a Radkem Špicarem na téma "Got a job? Employment perspectives following completetion of your studies". "Tato setkání jsou pro nás studenty velmi přínosná. Představují možnost rozšíření profesních obzorů skrze setkání s inspirativními lidmi. Přestože na různých místech po celém světě studujeme velmi rozličné obory, dnes již tradiční výroční setkání nám umožňují mezi nimi najít průniky, o jejichž existenci je užitečné do budoucna vědět. V neposlední řadě jsou setkání také příležitostí pro prohloubení přátelských vztahů, které mezi sebou máme.", komentuje každoroční srazy stipendistů Ján Michalčák, moderátor panelové debaty, student University College London a stipendista Bakala Foundation.   

 • Připravujeme: Workshop Studium humanitních věd ve Velké Británii

  5. ledna 2016 se od 17 do 19 koná v Student Hub - Bakala Foundation workshop s Jitkou Štollovou určený primárně zájemcům o studium humanitních oborů ve Velké Británii. Prosím, potvrďte svoji účast zde: http://bfh3.eventbrite.com/

 • Zvídavá nadílka v Grébovce

  Stipendisté Bakala Foundation i letos připravili předvánoční Zvídavou nadílku určenou 80 studentům víceletých gymnázií. Během celého dnešního dopoledne si gymnazisté, kteří dorazili, mohli vybírat, které z devíti workshopů navštíví. Stipendisté je seznamovali se zajímavostmi (nejen) ze svých oborů, takže to vzali od vesmíru, přes šifrování, hospodářskou soutěž, kvantovou fyziku, až po duševní zdraví a studenti gymnázií odcházeli nadšení a plní zážitků. Fotografie najdete zde.

 • Začali jsme přijímat přihlášky do kurzu Achillova data IV

  Cílem tříměsíčního kurzu Achillova data IV určeného týmům studentů žurnalistiky a mediálních oborů je seznámit účastníky se základními nástroji, aktuálními trendy a metodami in-depth žurnalistiky v souvislostech, které budou moci následně využít při vlastní práci. Do kurzu se mohou hlásit 3-4členné týmy začínajících novinářů a studentů žurnalistiky v ČR. Každému ze 7 přijatých týmů bude přidělen jeden mentor (novinář), se kterým budou členové průběžně konzultovat své postupy při zpracování zvoleného tématu. Více informací naleznete ZDE.