Pomáháme studentům mířícím na prestižní světové univerzity

Scholarship

Již šestým rokem nabízíme prostřednictvím programu SCHOLARSHIP talentovaným studentům finanční podporu, kterou potřebují ke splnění svých studijních snů. Stipendia jsou určena středoškolským studentům, kteří ve svých studiích chtějí pokračovat za hranicemi Česka. Rovněž finančně podporujeme stávající vysokoškolské studenty, hledající prvotřídní program v oboru, kterému se již nějakou dobu věnují a vědí, jak taková studia co nejlépe zúročit.

Program SCHOLARSHIP je vždy vyhlašován v průběhu ledna, kdy jsou také zveřejněna témata esejí pro daný rok a zpřístupněn online systém přihlášek. Uzávěrka přihlášek bývá stanovena na konec května. Ústní pohovory jsou obvykle v polovině září.

Naši studenti

Naši stipendisté (ročník 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015) studovali a studují na prestižních univerzitách především v USA a Velké Británii. Dosahují vynikajících úspěchů a pomáhají potřebným. Setkáváme se s nimi při Bakala Scholars a Alumni meetings. Mají své blogy a najdete je na Facebooku.

Blogy

Nikol Mládková

Problematika potratů je jedním z tradičně polarizujících témat americké politky.
Celý článek

Novinky

 • Jak se připravit na pracovní pohovor?

  Zajímá vás, jak se připravit na pracovní pohovor, co všechno vás při tom čeká a nemine? Chcete se dozvědět více o tom, jaká jsou očekávání dnešních zaměstnavatelů, na co si dát pozor a co vše je spojené s úspěšným pohovorem? Bakala Foundation Student Hub si dovoluje vás pozvat na seminář s Mgr. Petrou Slabou, HR ředitelkou v BM Management se zodpovědností za nastavení a implementaci HR strategie v rámci společností patřících do BMM Group.Ve čtvrtek 11. února od 17 do 19 hodin. Prosíme, potvrďte účast ZDE.

 • 60 minut s Jiřím Schneiderem o kariéře v diplomatických službách

  Zvažujete diplomatickou dráhu a zajímá vás, jak vypadá práce na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, jaké jsou radosti i úskalí diplomatické práce, případně jaké jsou vhodné předpoklady kandidátů na diplomatické posty? Bakala Foundation Student Hub si dovoluje vás pozvat na debatu s Ing. Jiřím Schneiderem, bývalým 1. náměstkem ministra zahraničních věcí a současným ředitelem Aspen Institute Prague. Ve čtvrtek 28. 1. 2016 od 17 do 19 hod. Prosíme, potvrďte účast ZDE.

 • Bakala Foundation otevřela 7. ročník programu Scholarship. Máme pro vás i další novinky.

  Dnešním dnem počínaje je možné podávat přihlášky do atraktivního stipendijního programu, který podporuje mladé talentované uchazeče o ucelené studium bakalářských a magisterských oborů na prestižních zahraničních univerzitách. Máme pro vás i další novinky. Stipendisté si zvolili nového prezidenta. Studenti žurnalistiky se můžou hlásit do kurzu Achillova data IV. Otevřeli jsme v našich kancelářích v Polské ulici Student Hub - poradenské centrum pro zájemce o studium v zahraničí. Vše se dočtete v lednovém newsletteru.

 • How do you get noticed in your job search?

  Bakala Foundation has the pleasure to invite you to a talk with Pepper de Callier, one of the most respected authorities on leadership in Europe, who has devoted his career to understanding, counseling, and coaching leaders globally. In his lecture, Mr. de Callier will explain the importance of doing more than what is expected from you in your job search and the role of initiative, creativity, hard work and leadership in pursuing your career goals. Tuesday, January 12, 2016 from 5:00 to 7:00 PM. https://bfh4.eventbrite.com

 • Workshop Studium humanitních věd ve Velké Británii

  Jitka Štollová stipendistka Bakala Foundation a doktorandka na Trinity College, University of Cambridge si v úterý 5. ledna 2016 v našem Studen Hub povídala se zájemci o studium humanitních věd ve Velké Británii. Jitka hovořila například o kolejním systému na Oxbridge, o struktuře výuky, podpůrném systému pro studenty a o úskalích náročného studia. V neposlední řadě se snažila vyvrátit mýtus, že University of Oxford je je univerzita, kde je vhodnější studovat humanitní obory a University of Cambridge ty přírodovědné.

 • The 4th Annual Bakala Foundation Scholars and Alumni Meeting

  Přes padesát stipendistů a stipendistek Bakala Foundation se první pondělí roku 2016 sešlo ve vile Grébovka na pravidelném výročním srazu. Během odpoledne je čekal nabitý program, během nějž se mohli zúčastnit přednášky Jana Vevery na téma "Burnout syndrome, acute and chronic stress and mechanisms to tackle them" či panelové diskuse s Pepperem de Callierem, Josefem Musilem, Petrem Svobodou a Radkem Špicarem na téma "Got a job? Employment perspectives following completetion of your studies". "Tato setkání jsou pro nás studenty velmi přínosná. Představují možnost rozšíření profesních obzorů skrze setkání s inspirativními lidmi. Přestože na různých místech po celém světě studujeme velmi rozličné obory, dnes již tradiční výroční setkání nám umožňují mezi nimi najít průniky, o jejichž existenci je užitečné do budoucna vědět. V neposlední řadě jsou setkání také příležitostí pro prohloubení přátelských vztahů, které mezi sebou máme.", komentuje každoroční srazy stipendistů Ján Michalčák, moderátor panelové debaty, student University College London a stipendista Bakala Foundation.   

 • Připravujeme: Workshop Studium humanitních věd ve Velké Británii

  5. ledna 2016 se od 17 do 19 koná v Student Hub - Bakala Foundation workshop s Jitkou Štollovou určený primárně zájemcům o studium humanitních oborů ve Velké Británii. Prosím, potvrďte svoji účast zde: http://bfh3.eventbrite.com/

 • Zvídavá nadílka v Grébovce

  Stipendisté Bakala Foundation i letos připravili předvánoční Zvídavou nadílku určenou 80 studentům víceletých gymnázií. Během celého dnešního dopoledne si gymnazisté, kteří dorazili, mohli vybírat, které z devíti workshopů navštíví. Stipendisté je seznamovali se zajímavostmi (nejen) ze svých oborů, takže to vzali od vesmíru, přes šifrování, hospodářskou soutěž, kvantovou fyziku, až po duševní zdraví a studenti gymnázií odcházeli nadšení a plní zážitků. Fotografie najdete zde.

 • Začali jsme přijímat přihlášky do kurzu Achillova data IV

  Cílem tříměsíčního kurzu Achillova data IV určeného týmům studentů žurnalistiky a mediálních oborů je seznámit účastníky se základními nástroji, aktuálními trendy a metodami in-depth žurnalistiky v souvislostech, které budou moci následně využít při vlastní práci. Do kurzu se mohou hlásit 3-4členné týmy začínajících novinářů a studentů žurnalistiky v ČR. Každému ze 7 přijatých týmů bude přidělen jeden mentor (novinář), se kterým budou členové průběžně konzultovat své postupy při zpracování zvoleného tématu. Více informací naleznete ZDE.

 • Co mi dalo a vzalo studium v zahraničí (workshop: Should I stay, or should I go?)

  Stipendisté Bakala Foundation Matěj Jungwirth, Tomáš Kristlík a Jakub Tomášek z PSSI se dnes přišli do našeho Student Hubu podělit se zájemci o studium v zahraničí o své zkušenosti. Během debaty se zaměřili především na to, co jim osobně dlouhodobý pobyt v zahraničí přinesl a co jim naopak vzal. Mluvili i o úskalích spjatých s návratem zpět a také o pracovním uplatnění absolventů prestižních zahraničních univerzit. Děkujeme všem za účast, byli jste skvělí! Upozorňujeme zájemce o seminář o studiu humanitních oborů na Cambridge University s Jitkou Štollovou, že byl přesunut na začátek ledna, pro více info sledujte náš Facebook a web. Student Hub nabízí individuální konzultace, poradenství, workshopy a semináře zájemcům o studium ucelených bakalářských či magisterských programů na zahraničních univerzitách.

 • Should I stay, or should I go - workshop 7. 12. 2015 - Student Hub / Bakala Foundation

  Co vám přinese nebo vezme studium v cizině? Najdete se zahraničním titulem lepší pracovní uplatnění? Jaká jsou úskalí návratu? A jaké výhody? Přijďte do našeho Student Hub 7.12. od 17 hodin diskutovat s absolventy zahraničních univerzit, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a možná vám pomohou se rozhodnout, zda je studium v cizí zemi ten pravý krok pro vás. Více na http://bit.ly/1kEeTH8

 • Otevřeli jsme poradenské centrum pro zájemce o studium v zahraničí

  Pro zájemce o studium v zahraničí jsme v naší pražské kanceláři otevřeli poradenské centrum - Student Hub. Více než dvě desítky zájemců se zúčastnilo dnešního workshopu o přijímacím řízení na univerzity ve Velké Británii. Pod vedením našich stipendistů Alžběty Roeselové, Josefíny Weinerové, Jiřího Etrycha a Radima Laciny si účastníci mimo jiné zkusili napsat Personal Statement či vytvořit Mind-maps. Na prosinec připravujeme seminář pro zájemce o studium humanitních oborů na Cambridge University. Povede jej Jitka Štollová, pro více info sledujte náš Facebook a web. Student Hub nabízí individuální konzultace, poradenství, workshopy a semináře zájemcům o studium ucelených bakalářských či magisterských programů na zahraničních univerzitách.

 • Journey - Soutěž pro mladé novináře z osmi zemí světa zná svého vítěze!

  Nejlepší práci v soutěži pro mladé novináře z osmi zemí světa podle poroty vytvořila Stephanii Strauss z USA. Hodnotitelé u ní ocenili výběr tématui způsob jeho zpracování. Stephanie se ve své videoreportáži nazvané „Ignoring me“ zabývala přístupem škol v ČR k dyslektickým dětem. Za své prvenství získala plně hrazenou stáž v rádiu Svobodná Evropa v Praze. Stephanii gratulujeme!!! Více informací najdete TADY, na vítěznou reportáž se můžete podívat ZDE.

 • Nabídka stáže pro student(k)y či absolvent(k)y žurnalistiky

  Baví vás psát texty? Chcete nahlédnout do fungování významné české nadace? Přijmeme do svého týmu stážistu nebo stážistku, který/á nám pomůže s tvorbou, kompletací a editací textů a psaním článků. Během dvouměsíční stáže budete mít možnost podílet se i na přípravě kurzu pro studenty mediálních oborů Achillova data IV. Minimální požadovaný rozsah práce je 15 hodin týdně. V případě zájmu nám do 2. listopadu 2015 pošlete na email bakalafoundation@bakalafoundation.org životopis, krátký motivační dopis, ukázku publikovaných textů a informaci, kolik nám týdně můžete nabídnout svého času. Těšíme se na vás!

 • Historicky prvním držitelem Kaplický Internship se stal Ondřej Michálek

  Bakala Foundation ve spolupráci s Nadačním fondem KAPLICKY CENTRE a londýnským Design Museum vyhlásila vítěze prvního ročníku studentské architektonické soutěže Kaplický Internship. Držitelem odborného ocenění se stal Ondřej Michálek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.Gratulujeme!! Více informací najdete zde.

 • Špička světového designu Deyan Sudjic opět v Praze

  POZVÁNKA KE STAŽENÍ ZDE Deyan Sudjic vystoupí ve čtvrtek 8. října od 17,30 v Centru současného umění DOX. Po přednášce na téma Architektura a design v politickém kontextu bude následovat diskuse. Přednáška i následná diskuse budou vedeny v anglickém jazyce, překlad nebude zajištěn. Vstup je po registraci zdarma, počet míst je však omezen, registrujte se co nejdříve. RSVP: akce@bakalafoundation.org Jedna z nejvýraznějších postav britského designu a architektury Deyan Sudjic opět navštíví Česko. Ředitel Design Musea v Londýně přijede na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre, aby společně s Evou Jiřičnou vybrali nejlepší práci architektonické soutěže Kaplicky Internship. Autor vítězné práce pojede na tříměsíční stáž do londýnského studia Evy Jiřičné. „Sudjic byl v České republice již několikrát a se svými vystoupeními vždy sklidil velký úspěch nejen u architektů a designérů, ale i u široké veřejnosti. Při příležitosti jeho návštěvy jsme chtěli umožnit zájemcům další setkání s tímto nesmírně zajímavým člověkem,“ komentuje Sudjicův program ředitel Bakala Foundation Václav Pecha. Vítěz studentské soutěže Kaplicky Internship bude vyhlášen po skončení přednášky. V průběhu večera bude navíc pokřtěn kalendář Top Design The Furniture Jana Kaplického, který obsahuje fotografie a reálné reprodukce skic architektových prací realizovaných v oblasti nábytkového designu.  

 • 25. 9. 2015 TZ Dalších 13 stipendistů bude díky Bakala Foundation studovat na prestižních zahraničních univerzitách

  Bakala Foundation rozdělila letošní stipendia pro mladé talenty, kteří chtějí studovat na některé z prestižních zahraničních univerzit. Stipendia uděluje nadace v rámci programu SCHOLARSHIP již šestým rokem. I letos byl o stipendia mezi studenty silný zájem. Z celkem 238 zájemců bylo vybráno k pohovorům před hodnotící komisi odborníků z různých oborů 22 z nich. Nejlepších 13 studentů se mohlo na konci pohovorů radovat z udělení stipendia, které jim finančně ulehčí studium na prestižních zahraničních univerzitách. Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 • Fotogalerie ze slavnostního večera - udílení stipendií Bakala Foundation

  Na fotografie ze slavnostního večera během nějž byla udělena stipendia se můžete podívat ZDE

 • Fotogalerie stipendisté Bakala Foundation 2015

  Na fotografie a stručné profily našich stipendistů se můžete podívat zde.

 • Víme, kdo získá v roce 2015 stipendium

  Máme přesně 100 stipendistů! Mezi Bakala Scholars vítáme těchto 13 nových studentů - na podium byli voláni v pořadí - Adam Lalák, Jolana Venenyová, Jiří Etrych, Alžběta Roeselová, Zbyněk Loebl, Lucie Fořtová, Jiří Kučera, Karolína Křelinová, Tomáš Jakab, Josefína Weinerová, Radim Lacina, Jakub Drápal, Matěj Jungwirth. Všem jim moc gratulujeme. Těm, kterým se to letos nepodařilo, držíme palce a doufáme, že se nevzdají svých snů. Děkujeme porotě za úžasné, ale velmi náročné dva výběrové dny. Děkujeme též celému týmu Forum Karlín za skvělou práci a samozřejmě manželům Bakalovým, bez nichž by to celé nebylo vůbec možné uskutečnit.